Kurumsal Bir Podcast’i Başarılı Yapan Nedir?

Podcast

Uygun bir konu odağı

Bilim, haber, politika, komedi, spor, film veya eğlence olsun: Podcast’ler birçok konuda olabilir. İstenilen hedef kitleye ulaşmak için hedeflenen tematik konumlandırma önemlidir.

Doğru biçim

Tematik odakta olduğu gibi, formatta da çok fazla boşluk var. Markaların podcast’leri, özellikleri dikkate alınarak – içerik olarak çok çeşitli formatlar kullanılarak yayılabilir. Bu nedenle, şirket için neyin anlamlı olduğunu kavramak önemlidir. Format seçiminde belirleyici faktörler, ağırlıklı olarak hedef kitle tarafından belirlenen bölümün uzunluğu ve konunun odak noktası olabilir.

Tutarlılık

Gerçek bir podcast hiti için elbette ilgili bir başlığa ve çekici bir logoya ihtiyacınız var. Bireysel bölümleri yayınlarken bile, bölüm başlığı, showun notları ve kullanılan anahtar kelimeler gibi faktörler podcast’in başarısını ve büyümesini belirleyebilir. Topluluğa platform ve etkileşim fırsatları sunmak için pastanın üzerine krema olabilecek: sosyal medya hesapları ve bir podcast web sitesi açılabilir.

Kaliteli ses

Yüksek bir ses kalitesi şarttır. Bunun için çok pahalı ekipmanlara ihtiyacınız yok. Bunun yerine, montajda ayarlanabilen sürekli olarak eşit bir ses seviyesi ve kayıt sırasında dikkate alınması gereken yankıdan kaçınma gibi konuları dikkate almak gerekir.

Alakalı içerik sunun

Hepimiz medya tüketiyoruz çünkü biraz katma değer elde etmek istiyoruz. Çok farklı görünebilir: bazıları kişisel gelişimine katkı sağlamak ister, bazıları ise sadece eğlenmek ister. Bir podcast’in içeriği hedef grup için ne şekilde alakalı olursa olsun, dinleyiciler bir bölümün sonunda şunu söyleyebilmelidir: “Bu bana gerçekten bir şeyler kattı!”

Kişiliğini göster

İçerik pazarlamasının her şeyi: sağlanan faydalı içeriğin özgün olmasıdır. Dinleyici, podcast yayıncısının söylediklerini dikkate almazsa, her çaba boşunadır. Podcast yayıncılarının yayınlarında doğal görünmek için konuşma kalitesine dikkate etmemesi dinleyicide negatif etki bırakabilir. Bu yüzden markaların profesyonel sunucularla çalışması önerilir.

Süreklilik ile hedefinize ulaşın

Kurumsal podcast’in günlük, haftalık veya aylık olması başlangıçta önemli değildir. Periyodikliğin gerçekçi olması çok daha önemlidir. Her Cuma saat 2’de yeni bir bölüm gelecekse, aboneler de bunu bekliyorsa. O zaman bu söz tutulmalıdır.

Tüm bloglar

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.