Pazarlama Aracı Olarak Podcast

Pazarlama Aracı Olarak Podcast

Neredeyse beş milyardan fazla insanın bir mobil cihaza sahip olduğu bir ortamda podcast dinlemek, modern dünya bireylerinin bilgi bulma ve eğlence arama yollarından önemli yollarından birisidir. Şu anda, dünya çapında 800.000’den fazla aktif podcast olduğu düşünüldüğünde tahmini 54 milyon podcast bölümünün yayında dinleyici ile buluştuğunu söyleyebiliriz .

Sadece Amerika’daki podcasting durumu, insanların %70’inin bu sesli içeriğe aşina olduğunu gösteriyor. Bu şaşırtıcı rakamlarla, marka bilinirliği için podcast’ten yararlanmanız gerektiği açıktır.
Ipsos tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göreyse; Türkiye’de “Podcast nedir biliyorum ve sıklıkla dinliyorum” diyen yaklaşık 650 bin kişi bulunuyor, podcast nedir bilip ara sıra dinleyenlerin sayısı ise 2 milyona yakın. Öte yandan podcast’in ne demek olduğunu bilen ama dinleyemeyen 4,5 milyon kişi bulunuyor. Bu da Türkiye’de 5 milyona yakın kişinin podcast dinleme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Bu kişiler yaratılacak farklı formatlardaki içeriklerle mecraya kazandırılabilir.

Aktif podcast dinleyicilerinin; %31’i yüksek SES grubundan, %53’ü 25 yaş altı ve %43’ü Marmara Bölgesi’nde yaşıyor. Podcast dinleyecilerinin gelir seviyesi yüksek ve genç bir kitle olduğunu söyleyebiliriz. (Ipsos)

İşte pazarlama aracınız olarak podcast seçmenin bazı faydaları;

1- Marka Bilinirliği İçin Podcast: Bağ Kurma ve Güven Oluşturma

Podcast, markanızın güçlü bir sese sahip olmasının önünü açar. Seçtiğiniz içerikle kuruluşunuzun gücünü, kişiliğini ve karakterini sergileyebilirsiniz. Sonuç olarak, daha fazla müşteri çekebilir ve satış hedeflerinizi doğal bir şekilde artırabilirsiniz. Tüketicilerin artık güvenmediği agresif ve geleneksel reklamcılığın aksine, podcast’ler daha özgün müşteri ilişkileri kurmanıza olanak tanır. İş dünyasında, zaten ürün ve hizmetlere doymuş olan pazarda sadık bir takipçi kitlesi yaratmak için güven hayati önem taşır. Ve hepsinden önemlisi, güven daha fazla satış demektir!
Yeni marka için güven oluşturmak daha da zorlayıcıdır ve podcast’ler dinleyicilerle bağlantı kurmaya başlamak için harika bir araçtır. Dünya üzerinde staretejilerine podcasti ekleyen ve başarılı olan bir çok marka mevcuttur.

2 – Marka Bilinirliği İçin Podcast: İlgi Çekici İçeriğin Etkileri

Podcast dinleyicilerinin, çok çeşitli ve ilgi çekici konuları kapsadıkları için podcast dinlemeyi sevdiğini unutmayın. Müşterileriniz istedikleri zaman aynı anda bir çok iş yapıp podcast dinleyebilir. Kitleniz bölümlerinizi daha sonra kaydetmek üzere indirebilir veya yayınlandıkları anda dinleyebilirler. Bir podcast başlatmak ayrıca size herhangi bir formatı keşfetme özgürlüğü verir; solo sunucu olabilir, tandem sunuculuğu yapabilir, konukları davet edebilir, drama yapabilir, komedi skeci yapabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca, mesajlarınız çok çeşitli olabilir ve benzersiz hikayelere odaklanmanıza, tavsiyelerde bulunmanıza, deneyimlerinizi paylaşmanıza, müzik çalmanıza veya istediğiniz her şeyi yapmanıza olanak tanır.
İlgi çekici içeriğin mükemmel bir örneği , bir yazılım güvenlik şirketi olan McAfee için Hackable markalı podcast’tir. Siber güvenlik günümüzde hayatın her yönü için hayati önem taşıyor, ancak insanları bu konuyla meşgul etmek o kadar kolay değil – çoğumuz bir şeyler ters gidene kadar siber güvenlik hakkında umursamıyoruz ve konuşmuyoruz. Hackable, mizah, eğlence ve eğitici içeriğin mükemmel birleşimi sayesinde süper bir başarı yakaldı.

3 – Marka Bilinirliği İçin Podcast: Yeni Kitlelere Ulaşın ve Daha İyi Geri Dönüş Alın

Podcast’inizle, içeriğinizin sadık takipçileri olacak niş bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken mikrofonunuzun başına geçip bilginizi en heyecanlı şekilde paylaşmaya başlamak. Konuya olan tutkunuz bir kez fark edildiğinde, şirketinizin güvenilirliğini artırırsınız. Gücünüz ve otoriteniz arttıkça dikkat çekebileceksiniz. Kitleniz büyük olasılıkla podcast’inizi kabullenecek, paylaşacak ve yorum yapacak ve markanızın daha fazla kişiye ulaşmasına ve müşteri tabanınızı genişletmesine yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, şirketinizin karlılığını artırmak için daha fazla potansiyel müşteri oluşturun ve daha iyi geri dönüş alın.

4 – Marka Bilinirliği İçin Podcast: Üretmesi Kolay ve Hızlı

Podcast’lerin üretilmesi kolay ve uygun maliyetlidir. Prodüksiyon için ihtiyacınız olan tek şey sessiz bir oda, bir mikrofon, bir kayıt cihazı ve bir düzenleme yazılımıdır. Audacity’nin ücretsiz bir sürümü iyi bir başlangıç ​​seçeneğidir. Kaçırılmaması gereken bir diğer önemli şey de podcast açıklamanızdır. Podcast adınız ve logonuzdan sonra, potansiyel dinleyicilerin bakacağı bir sonraki şey podcast açıklamanızdır. Bu yüzden onu iyi yapmalısın. Bir soru ile başlayabilir, bölüm özetleri ekleyebilir, çevrimiçi bir flipbook vb. gibi yararlı, etkileşimli bilgiler ekleyebilirsiniz . Bir podcast bölümü oluşturduktan sonra, bunu blogunuzda ve sosyal medya kanallarınızda paylaşabilirsiniz. Markanızı tanıtmanın yanı sıra, reklamlar, sponsorluklar, önde gelen marka veya kişilerle yapılan işbirlikleri, medya zirveleri,bağlı kuruluş pazarlaması ve daha fazlası.

Günümüz dünyasında, marka bilinirliği için Podcast’leri kullanmak çok önemli bir strateji. Podcast’ler pratik olduğundan, müşterilerinizin bu modern çağda içerik tüketmesinin en iyi yollarından biridir. İlgi çekici podcast’ler alışkanlık yaratıyor. Bilginin, eğlencenin, neşeli şakaların ve müziğin doğru karışımıyla, izleyicileriniz sadece yardım edemez, ancak şovunuzu takıp ayarlayabilir.

Deneyimli ekibimizden danışmanlık alın ve hemen markanız için bir podcast başlatın!

Tüm bloglar

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.