Spotify All Ears Etkinliğine Katıldık

Spotify All Ears - Etkinlik

Geçtiğimiz Perşembe (5 Mayıs’ta) günü Berlin’de gerçekleşen ALL EARS etkinliğine katıldık. Spotify Berlin ekibi tarafından düzenlenen bu etkinlik podcast mecrasının ne kadar önemli bir hale geldiğini bize bir kez daha gösterdi. Canlı podcast showları, workshoplar, oturumlar, networking ve müthiş bir kalabalık.
Böylesine büyük bir etkinlik Almanya‘da ilk defa yapılıyor. Podcast tüm ülkelerde olduğu gibi Almanya’da da yükselişte yaklaşık 1000 podcast sevdalısı bu etkinlikte yerini aldı. Oturumların büyük bir çoğunluğu Almanca olarak gerçekleşti ama dünyaca ünlü podcasterlarında performans sergilediği etkinlik bizim için çok yararlı geçti.

All Ears Spotify

İlk önce böyle güzel bir etkinlik yaptıkları için Almanya Berlin Spotify ekibini kutlarım her şeyi düşünmüşler. Eski bir fabrika binasında “Wilhelm Hallen” eğlence sektörü ve yeni nesil medyanın buluşmasından herkes oldukça mutlu ayrıldı diye düşünüyorum.
Etkinlikten izlenimlerimi ve öne çıkanları hemen paylaşayım;
Köln’deki ZDF Magazin Royale editör ekibinden Jan Böhmermann, (Kendisi Türkiye’de çok yakından tanınıyor. 1 Nisan’da özel olarak Cumhurbaşkanına hakaretler içeren bir şiir yazmıştı.) “Radyo öldü” diye bir çıkış yaptı. Bir çok kişi bunun abartıldığını düşünüyor olsa bile genel izlenim radyonun öldüğü. Almanya bile bunu düşünüyorsa Türkiye’de bu ölüm çok daha hızlı olacaktır. Çünkü radyo Almanya’da Türkiye’ye göre çok daha fazla seviliyor.
Jan Böhmermann, Berlin’den radyocu Robin Drömer ve Viyanalı Gazeteci Hannah Herbst ile birlikte büyük araştırmacı hikayeleri podcast serilerine dönüştürmek isteyen TRZ Media şirketini kurmuşlar.
Ama başlangıç yıl sonunda olacak. Herkes buna biraz şaşırdı açıkçası o zaman neden şimdi buradasınız dediler:)
Alman pazarının ihmal edilmemesi gerektiği yönünde bir anlayış gördüm. Yapılan açıklamalarda büyük medya anketlerinde, Almanların yaklaşık dörtte biri haftada en az bir kez podcast dinlediklerini söylüyormuş bu podcasti daha ciddi bir iş haline getiriyor.

Ira Glass & Saruul Krause-Jentsch

Saruul Krause-Jentsch iki yıldır stream devi Spotify‘da podcastlerden sorumlu. Avrupa’daki Almanca ve İngilizce konuşulan ülkelere bakıyor. Harika bir performans sergiledi. Ona bir kez daha teşekkür ediyorum.
Saruul Krause-Jentsch sektörde bir ticarileşme ve dolayısıyla profesyonelleşme aşaması olduğunu söyledi. Çok fazla yatırım yapıldığını gözlemlediğini sözlerine ekledi. Spotify‘ın yalnızca iki yıl sonra editoryal olarak tasarlanmış podcast formatlarının en büyük sağlayıcılarından biri haline geldi. Şimdiye kadar, bazıları düzenli yayınlarla devam eden veya tam bir dizi olan 55 Almanca podcast var. Berlin’de bu yıl için iki yeni büyük yapım duyurdu.
Aynı performansı Türkiye içinde bekliyoruz:)
Saruul Krause-Jentsch, “Geleneksel medyayla çok yakın çalışıyoruz. Geçen yıl Süddeutsche Zeitung ile başarılı formatlar çıkardık ve şimdi History Daily‘de olduğu gibi SZ ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz”. diyor Spotify’a ek olarak, diğer büyük oyuncularda kendi platformlarını kurmaya çalışıyor.
Örneğin ProSiebenSat.1, Nisan 2020’den beri FYEO uygulamasıyla pazarı fethetmek istiyor. Orada da diğer medya kuruluşlarıyla işbirliği içinde podcast’ler, radyo yayınları gibi çok sayıda kaliteli içerik üretilmiş. Ancak uygulama bir yıl önce durdurulmuş.
Spotify, diğer medya kuruluşlarıyla ve ayrıca kamu kurumlarıyla çalışmaya devam etmek istiyor, diyor

“İşte bu noktada medyanın güvenilirliğine ve ortaklarla birlikte bulduğumuz gazetecilik kalitesine güveniyoruz.” Saruul Krause-Jentsch

Spotify ve Batman

Spotify ayrıca Berlin’de bir tanıtım yaptı. “Batman”, muhtemelen eski moda bir radyo tiyatrosu olarak tanımlanabilecek ilk büyük kurgu dizisini de sundu. Aslında, ayrıntılı ve heyecan verici ses tasarımı yeni bir düzeye taşındı. Bu tür yapımlar, şimdiye kadar çoğunlukla geleneksel yayıncıların elinde olan sesli kitap pazarıyla karşı karşıya. Ama bu alanda Spotify fırsatları görmüş gibi.
Ben daha çok ana sahneyi takip ettim. Ama Partnerinnen Stage ‘de moderasyonda bir Türk Tijen Onaran vardı. Ayrı orada tanıdığım podcaster Gizem Adıyaman bir oturumu partneri Jasmin Bauomy ile birlikte yönetti. Podcastlerinin adı Realitäterinnen

Ayrıca Creator*innen Space sahnesinde Komedi Yazarı, moderatör ve podcaster Gefülte Fakten podcastini sunan Tarkan Bağcı yer aldı.
ve tabi Ira Glass herkes gibi bende salona gelecek zannetmiştim. Ama pandeminin bize kazandırdıkları tabi uzaktan katıldı. Ira Glass This American Life adlı radyo ve televizyon dizisinin sunucusu ve yapımcısıdır. Aslında konuşmalarında daha çok radyo üzerinden gitti. Radyo ve podcast ayrılmaz bir bütün eğer ilk radyo ile başladıysanız onu anmadan geçemiyorsunuz.
This American Life 500’den fazla istasyonda 2,2 milyon kişi tarafından dinlenen haftalık halka açık bir radyo programıdır. Haftalık podcast’i 2,5 milyon kişi indiriyor.
Ira Glass dikkat çekmek için gösterinin başında banal şeyler hakkında konuşun. Anlatma şeklinizin gerçek hikayeden çok daha ilginç olduğunu unutmayın diyor. İşte burada hiyake anlatıcılığı ön plana çıkıyor.
Ira Glass: Yeterince büyük formatlar olmasına rağmen Coca Cola gibi büyük markaların neden podcastte yok anlamıyorum.

Sarah Koenig – The Serial

Amerikalı gazeteci Serial’in yapımcısı Sarah Koenig en çok ilgi görenlerden biri oldu ve şunları söyledi; anlattığınız hikayeyi önemseyin, bir hikaye anlatıcısı olarak onu sevin. Dinleyiciler, sunucunun hikaye anlatıcılığına sadece bir iş olarak baktığını hisseder ve kaçar dinlemez. Hikayeyi yaşamak lazım. Shovunuzun ana fikri basit ve kolay anlaşılmalı. Mutevazı olmak lazım kimseden daha iyi değilsin. Sarah Koenig her zaman kafasını karıştıran hikayeler arar. Böylece cevaplayacak yeterli sorusu olur. Ve: “Hikayeyi sevmeniz gerekiyor!” Ayrıca en önemli şey güvenilir olmaktır. Sarah Koenig, araştırmaların dinleyicilerin her şeyin verildiği hissine kapılması gerektiğini söylüyor. Ama bir şey bilmiyorsan kabul etmelisin.

Yaratıcılık tutkuyla gelişir

2016 yılında podcast Studio Parcast‘i kurmasıyla tanınan Amerikalı girişimci, Max Cutler “Podcast’ler 2008’deki Bloglar gibidir… Dikkat çekmek için farklılaşmanız gerekir, herkes sağa gittiğinde sola gidin.” Sevmediğiniz podcast’leri dinleyin, böylece kişisel olarak gerçekten neyi sevdiğinizi kendiniz tanımlayabilirsiniz.

Bettina Rust, tanınmış #podcast konukları tanınmış DJ’ler gibidir, diyor. İnsanlar DJ’in ünlü olduğunu bildiklerinde, müziğiyle dans ederler – ne olursa olsun. Ancak, bilinmeyen konukların genellikle daha iyi hikayeleri vardır.

Schiwa Schlei, “Yaratıcılık tutkuyla gelişir”, bu her zaman bütçeyle ilgili değil, formatımı ne kadar gerçekçi uyguladığımla ilgili. diyor

Son olarak Spotify‘ın yeni formatlar için üç ana teması var: GenZ, BigDrama, BigStories.

#spotifyallears
Bir sonraki etkinlikte Almancayı daha iyi öğrenmiş olarak daha fazla ayrıntı paylaşabilirim umarım. Okuduğunuz için teşekkürler.

Aykut Balcı

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.